Ocak 2019 Tarihi İtibaryile Biz Anadoluyuz Projesi Kapsamında İlimizde 11.542 Öğrenci ve 804 Görevli Misafir Edilmiştir.
 
İçişleri Bakanlığı tarafından hazırlanan “180 Günlük Eylem Planı” kapsamında Ağustos 2017’de “Biz Anadoluyuz Projesi”  hayata geçirilmiştir. Proje ile Doğu Anadolu ve Güneydoğu Anadolu Bölgelerimizdeki 21 İl’den 15 yaş ve altı 50.000 öğrenciye ülkemizin farklı şehirleri ziyaret ettirilerek iller arası kardeşlik köprüsü kurulması, ortak kültürel değerlerin paylaşılması hedeflenmektedir.
 
İstanbul İline Biz Anadoluyuz Projesi kapsamında Diyarbakır, Hakkâri, Mardin, Şanlıurfa ve Şırnak illerinden 14.000 öğrencinin gönderilmesi planlanmış olup,  Ocak 2019 tarihi itibariyle5.169 kız, 4.787 erkek olmak üzere toplam 9.956 öğrenci misafir edilmiştir.  Bu sayıya 648 adet refakat eden görevliler de dâhil edildiğinde bugüne kadar toplam 10.604 öğrenci ve görevli İlimizi ziyaret etmiştir.
 
Ayrıca olağan haftalık programların dışında, 29 Mayıs İstanbul’un Fethi Programı ve İstanbul Havacılık, Uzay ve Teknoloji Festivali (Teknofest) kapsamında İlimize 45 il’den gelen öğrenciler de dâhil edildiğinde Biz Anadoluyuz Projesi kapsamında toplam 11.542 öğrenci ve 804 görevli ilimizde misafir edilmiştir.
 
‘Biz Anadoluyuz Projesi’ ile İlimize 631 kişilik ilk kafile 19-22 Ekim 2017 tarihinde gelmiştir. Bu tarihten sonra da her hafta sürekli olarak yeni öğrenci kafileleri gelmiş ve 2019 yılı Mayıs ayına kadar gelmeye devam edecektir.
 
   İlimizde, Projenin ortak kültürel değerleri paylaşma hedefine uygun olarak, misafir öğrencileri, yaşıtı öğrencilerin bulunduğu ailelerin yanında ev ortamında misafir ediyoruz.
 
  Proje kapsamında, Cuma ve Cumartesi günleri için, Sultanahmet Cami ve Meydanı, Ayasofya Müzesi, Yerebatan Sarnıcı, Topkapı Sarayı, Gülhane Parkı ve 15 Temmuz Şehitler Anıtı, Miniatürk, Panorama 1453 Müzesi gibi tarihi ve kültürel mekânların ziyaret edilmesi ve Boğaz gezisi düzenlenmesi gibi zengin bir program hazırlanarak öğrencilerimizin buraları görmelerine imkân sağlanmıştır.
 
  Misafirlerimizin İstanbul’da hoşça vakit geçirmelerini, memleketlerine güzel anılarla dönmelerini diliyoruz. Çocuklarımızın burada gönüllü aileler ile konaklayarak bu hissiyatı daha yoğun yaşayacaklarını ve İstanbul’a dair güzel bir seda edineceklerini umuyoruz.