BİZ ANADOLUYUZ PROJEJİ
 
 
İçişleri Bakanlığı tarafından hazırlanan “180 Günlük Eylem Planı” kapsamında Ağustos 2017’de “Biz Anadoluyuz Projesi”  hayata geçirilmiştir. Proje ile Doğu Anadolu ve Güneydoğu Anadolu Bölgelerimizdeki 21 İl’den 15 yaş ve altı 50.000 öğrenciye ülkemizin farklı şehirleri ziyaret ettirilerek iller arası kardeşlik köprüsü kurulması, ortak kültürel değerlerin paylaşılması hedeflenmiştir. 
 
Biz Anadoluyuz Projesi Mayıs 2019 tarihi itibari ile İçişleri Bakanlığı tarafından Gençlik ve Spor Bakanlığına devredilmiştir. Proje şu an itibariyle İlimizde, İstanbul Gençlik ve Spor İl Müdülüğü tarafından başarı ile yürütülmeye devam etmektedir.
 
İstanbul İline Biz Anadoluyuz Projesi kapsamında Diyarbakır, Hakkâri, Mardin, Şanlıurfa ve Şırnak illerinden 14.000 öğrencinin gönderilmesi planlanmış olup, Projenin sonunda (Mayıs 2019 tarihi itibariyle)  Valiliğimiz tarafından,  6.773 kız, 6.735 erkek olmak üzere toplam 13.508 öğrenci misafir edilmiştir.  Bu sayıya 1.028 adet refakat eden görevliler de dâhil edildiğinde bugüne kadar toplam 14.536 öğrenci ve görevli İlimizi ziyaret etmiştir.
 
Ayrıca olağan haftalık programların dışında, 29 Mayıs İstanbul’un Fethi Programı ve İstanbul Havacılık, Uzay ve Teknoloji Festivali (Teknofest) gibi programlar ile 45 il’den gelen öğrenciler de Biz Anadoluyuz Projesi kapsamında  İlimizde misafir edilmiştir.
 
 Projenin ortak kültürel değerleri paylaşma hedefine uygun olarak, misafir öğrencileri, yaşıtı öğrencilerin bulunduğu ailelerin yanında ev ortamında misafir edilmiştir.
 
  Proje kapsamında, Cuma ve Cumartesi günleri için, Sultanahmet Cami ve Meydanı, Ayasofya Müzesi, Yerebatan Sarnıcı, Topkapı Sarayı, Gülhane Parkı ve 15 Temmuz Şehitler Anıtı, Miniatürk, Panorama 1453 Müzesi gibi tarihi ve kültürel mekânların ziyaret edilmesi ve Boğaz gezisi düzenlenmesi gibi zengin bir program hazırlanarak öğrencilerimizin buraları görmelerine imkân sağlanmıştır.
 
  Projenin başarı ile tamamlanmasında emeği geçen, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığına, İl Emniyet Müdürlüğüne, İlçe Kaymakamlıklarına,  İl ve İlçe Milli Eğitim Müdürlüklerine, Kültür ve Turizm İl Müdürlüğüne ve diğer kurum ve kuruluşlara gönülden teşekkürlerimizi borç biliyoruz.